T.C UŞAK VALİLİĞİ - Uşak / MERKEZ | Firmalarburda.Net Türkiye Şehir ve söktör tercihinize göre bütçenize uygun aradığınız hizmeti en hızlı şekilde bulmanızı sağlayan Türkiyenin en geniş firma platformu.
T.C UŞAK VALİLİĞİ
0
0
 • Firma Toplam 0 Yorum - 5/0 Puan Almış, Toplamda 126 kez İncelenmiştir.
  Yetkili
  Ahmet OKUR (Uşak Valisi)
  Fax
  02762235474
  Adres
  Kurtuluş Mahallesi Ali Galip Kaya Sokak No:30 Uşak
  İl/İlçe
  Uşak / MERKEZ
  Semt/Mah.
  Aybey / KURTULUŞ MAH.
  Mail
  usak@icisleri.gov.tr
  Web Sitesi
  http://www.usak.gov.tr/

  TARİH

  Banaz ve çevresinin yontma ve cilalı taş devirlerindeki yerleşme yerleri henüz daha açıklığa kavuşmamıştır. Bakır devrinde (M.Ö 5000-3000) sadece iki yerleşim yeri tespit edilebilmiştir. Bunlar; Banaz Hanüstü ile Paşacık Köyü Mercimekli Tepesidir. M.Ö.3000-2000 yıllan arası ilk Tunç devridir. Bu devirde yerleşim yeri olarak Banaz Öksüz Susuz I Dolay, Ahurhisar, Nohutova, Çeçe, Yenice, Dümenler, Karaardıç Dedesi, Oturak (Kabaklar Öreni) köyIerindeki höyükler karşımıza çıkmaktadır. Bu yerleşim yerlerindeki medeniyet oldukça ileriydi. Bu yörenin merkezi kesin olarak belli olmamasına rağmen Çivril Beyce Sultan höyüğünün merkez olması muhtemeldir. Etiler zamanında bu çevrede büyük şehirler kurulmuştur. Banaz, İmrez ve Kediyünü höyükleri bu şehirlere örnek sayılabilir. Etrafı surlarla çevrili şehirlerin batısında boy veya kral sarayları bulunmaktadır. Şehirler bir yol ilebirbirine bağlıydı İzmir Manisa yolu Elmacık höyüğüne, oradan Kediyünü, Nohutova ve Banaz höyüklerinden Hamamboğazı’ndan doğuya doğru giderdi. Nohutova’dan ayrılan diğer bir yol da Sandıklı’ya geçmektedir. Bu şekilde iyi bir ticaret yolu kurulmuştur.M.Ö.1200-334 tarihleri arası, Anadolu’da Frikyalılar devridir. M.Ö.1200-700 yılları arasında Anadolu Trakya’dan inen kavimlerin akınına uğradı. Bunlar Frikler ve Muşkiler’dir. Anadolu’yu yıkıp yakan bu kavimle daha’ ziyade yerleşim yeri olarak yüksek yerleri seçtiler. Bakır ve Tunç medeniyetleri daha ziyade ovalarda kuruldu. İlk Kurulan şehir ve köyler Banaz höyüğüdür. Daha sonraları Banaz deresi arasına inmişlerdir. İleriki yüzyıllarda bugünkü İstasyona kadar geldiler. Fakat şehir su baskınına uğradığından Roma döneminde İslam mahallesine geçtiler. Friklerin M.Ö. 700 yılında yaptıkları akın neticesinde Ahat, Oturak (Kabaklar Öreni), Banaz, Koçaklar Öreni, Yenicekılşar, Düzlüce’ nin batı tarafı, Kaplangı, Öksüz, Folos yıkıldı. Yörenin idaresi Lidyalıların eline geçti. Persler devrinde Ahat Köyü, Anadolu’nun en büyük şehirlerinden birisiydi.Türklerin 1071 yılında Malazgirt Savaşı’nı kazanmasından sonra Anadolu Türkleşmeye başladı Anadolu Selçuklu Devleti, 1176 tarihinde Banaz ve yöresini, başka el değiştirmemek üzere aldı. Yüzyıllık bir dönem içerisinde istilalara sahne olduğu için köyler şehirler yakılıp yıkıldı. Hasanköy, Kızılhisar ve Oturak’ın kuzeyinde bulunan Hisarkaleleri inşa edildi. Selçuklu Devleti’nin zayıflaması üzerine Banaz ve civarının idaresi Germiyan Beyliği’ne geçti. 1302-1429 tarihleri arasında Germiyan Beyliği’nin bir kazasıydı. Germiyan Beyi Süleyman Şah, kızı Devlet Hatunu II. Murat’ın oğlu Yıldırım Bayezid’e verdi. Süleyman Şah’ın kızına çeyiz olarak Kütahya ve civarının yanında Banaz’ı da verip vermediği bilinmemektedir.

  Germiyan Beyliği’nin ortadan kaldırılması ile Osmanlı Devleti’nin idaresine geçti. Osmanlı Devleti döneminde Kütahya sancağının Uşak kazasına bağlı bir nahiye oîan Banaz, 1912 yılında Kütahya Valisi Gedik Ahmet Paşa tarafından köy statüsüne indirildi. Bucak merkezi İslamköy’ e taşındı. Yunanlıların 15 Mayıs 1919’da İzmir’i işgal etmesinden sonra İç Anadolu’ya doğru işgal zamanla ilerledi. 25 Mart 1920 tarihinde Banaz, Yunan işgaline uğradı. Başkomutanlık Meydan Savaşı’ndan sonra Yunan kuvvetlerinin batıya doğru çekilmesiyle 31 Ağustos 1922’de Türk Ordusu Banaz’a girdi. Böylece Banaz düşman işgalinden kurtuldu.

  Cumhuriyet’in ilanından sonra Uşak, Kütahya vilayetinin bir kazası olarak kaldı. 1953 yılında Uşak’ın il olmasıyla Banaz nahiyesi kaza haline getirildi.

  COĞRAFYA

  Banaz, Uşak-Ankara karayolu üzerinde il merkezine 33 km mesafededir. Kuzeyde Kütahya’nın Gediz ve Altıntaş, doğuda Afyon’un Sincanlı ve Sandıklı, güneyde Sandıklı ve Sivaslı, batıda merkez ve Gediz ilçeleri ile çevrilidir. Denizden yüksekliği 914 metre olan ilçenin yüzölçümü 1032 Km2 dir. 669 Km" lik alanla ii genelinde en fazla orman Banaz ilçesindedir. Genelde çam ormanıdır.

  Henüz Video Eklenmemiş...
  Henüz İlan Eklenmemiş...
  Henüz Haber Eklenmemiş...

  Yorum Yapmak İçin Üye Girişi Yapın.

  7.658.875

  Toplam Müşteri

  964.158

  Toplam Firma

  2.547.14

  Toplam Teklif

  2.317.69

  Toplam Başarılı Teklif

  Üye Olun

  1 dakika'da bilgilerinizi doldurarak hızlı bir biçimde üye olabilirsiniz.

  İşletmenizi Ekleyin

  İşletme bilgilerinizi, resimlerinizi ve diğer detaylarınızı ekleyerek işletmenizi sisteme dahil edin.

  Teklif Alın & Teklif Verin

  Artık hazırsınız, müşterileriniz sizi bulabilir, teklif alabilir ve teklif verebilir, ilan ve kampanyalarını tanıtabilirsiniz.

  Scroll