Zorlu Holding - İstanbul / Şişli | Firmalarburda.Net Türkiye Şehir ve söktör tercihinize göre bütçenize uygun aradığınız hizmeti en hızlı şekilde bulmanızı sağlayan Türkiyenin en geniş firma platformu.
1
0
 • Firma Toplam 0 Yorum - 5/0 Puan Almış, Toplamda 350 kez İncelenmiştir.
  Yetkili
  Zorlu
  Fax
  02124562000
  Adres
  Levent 199 Büyükdere Caddesi, No:199 34394 Şişli / İstanbul
  İl/İlçe
  İstanbul / Şişli
  Semt/Mah.
  Şişli / MERKEZ (ŞİŞLİ) MAH.
  Mail
  kurumsaliletisim@zorlu.com
  Web Sitesi
  http://www.zorlu.com.tr/

  TARİHÇE

  Zorlu Holding’in temelleri Denizli Babadağ’da atılır

  Hacı Mehmet Zorlu, 1953 yılında, tekstilin merkezi olan memleketi Denizli Babadağ’da Zorlu Mensucat’ı kurarak, Zorlu Holding’in temellerini atar. 1957 yılında Denizli’de ilk mağaza açılır ve 1959’da Denizli dışından ilk sipariş alınır.

  Hayallerin peşinden: Denizli’den Trabzon’a, Trabzon’dan İstanbul’a…

  Hacı Mehmet Zorlu’nun oğulları Zeki Zorlu ve Ahmet Nazif Zorlu, Trabzon’da 1960 yılında açtıkları mağazayla aile işini büyütmeye başlarlar. Burada edinilen bilgi ve deneyim 1966 yılında İstanbul’a taşınır ve ilk fason üretim başlar.

  Türkiye’nin ilk renkli ve desenli nevresim markası TAÇ doğar

  İstanbul’a gelen Ahmet Nazif Zorlu, pazardaki desenli çarşaf boşluğunu fark ederek TAÇ markası altında Türkiye’nin ilk desenli çarşafını, ardından da Türkiye’nin ilk "Kingsize" çarşafını üretir. Bu farklılaşma ile pazarda başarıyı yakalayan aile, 1976 yılında TAÇ markası ile perde satışına da başlar. Aynı yıl Bursa’da, Korteks Kadife Dokuma Tesisi kurulur.

  Tül perde ile ilk ihracat başlar

  Kısa süre içinde kaliteli üretimiyle dikkat çeken Korteks, 1984 yılında tül perde ihracatına başlar. Aynı yıl Trabzon ve Denizli’de Zorlu Tekstil Pazarlama kurulur. Zorlu’nun tül perdeleri, kısa sürede Almanya, ABD, Güney Afrika, Japonya ve Singapur’da pencereleri süslemeye başlar.

  Avrupa’nın en büyük iplik fabrikası Korteks’in temelleri atılır

  Türkiye’nin kaliteli polyester iplik ihtiyacını karşılamak üzere 1988 yılında, Avrupa ve Ortadoğu’nun en büyük entegre polyester iplik üreticisi olan Korteks İplik’in temeli atılır. Bursa’da bulunan fabrika 1990 yılında üretime başlar. 1989 yılında ise Lüleburgaz’da Zorlu Brode fabrikası kurulur.

  Grup büyür, farklı sektörlere yatırımlar başlar 

  Tekstilde bölgenin en büyük oyuncuları arasına giren Zorlu, 1993 yılında faaliyet alanlarına enerjiyi ekler. O yıl, Zorlu Grubu’na ait sanayi kuruluşlarının elektrik ve buhar ihtiyaçlarını karşılamak üzere Zorlu Enerji Elektrik Üretim A.Ş. kurulur.
  1994 yılında, bugün Türkiye’nin lider elektronik ve beyaz eşya üreticilerinden biri olan Vestel gruba katılır.
  1997'de Özelleştirme İdaresi'nden aldığı lisansla Denizbank’ı kuran Zorlu Holding, 9 yılda bankayı Türkiye’nin 10. büyük bankası haline getirerek Belçikalı Dexia grubuna satacaktır.
  Aynı yıl, grubun ilk oteli Zorlu Grand Hotel, Trabzon’da kapılarını açar.

  Avrupa ve Ortadoğu’nun en büyük ev tekstili üretim tesisi kurulur: Zorlu Linen

  Avrupa ve Ortadoğu’nun en büyük ev tekstili üretim tesisi olan Zorlu Linen, 9 ay gibi kısa bir sürede kurulur ve 1997 yılında TAÇ markalı nevresim üretimine başlar. 

  Yurt dışında ilk şirket kurulur

  1998 yılı, Zorlu’nun yurtdışı faaliyetlerinin hızla büyümesine tanık olur. Avrupa perde pazarına girmek için 250 yıllık Fransız markası Bel Air satın alınır. ABD pazarı için ilk TV üretimi yapılarak, Vestel USA kurulur. 

  Zorlu Holding A.Ş. kurulur

  Grubun hızlı büyümesini ve farklı sektörlere yatırımlarını daha kurumsal bir yapı altında gerçekleştirebilmek amacıyla, 1990 yılında Zorlu Holding A.Ş. kurulur. 

  Ev tekstilinde yenilikçi yaklaşım: Linens Ev Güzellik Merkezi

  1999’da Linens Pazarlama A.Ş.’nin kurulmasıyla ev tekstili alışverişinde aranılan her şeyi tek çatı altında sunan "Linens Ev Güzellik Merkezi” konseptinin ilk mağazası, İstanbul'da, Bağdat Caddesi’nde açılır.

  Mehmet Zorlu Eğitim, Sağlık, Kültür ve Yardımlaşma Vakfı

  1999 yılında, Holding’in kurucusu Mehmet Zorlu’nun adını taşıyan ve Zorlu Grubu’nun “Geleceğe yatırım” felsefesi ışığında, özellikle gençliğe yönelik eğitim, kültür ve spor alanlarında faaliyet gösteren Mehmet Zorlu Eğitim, Sağlık, Kültür ve Yardımlaşma Vakfı kurulur.

  Zorlu Enerji halka arz edilir

  1998'de Zorlu Grubu’nun elektrik tüketiminin yüzde 100’ünü karşılayabilir duruma gelen Zorlu Enerji, 1999 yılında da ürettiği enerjinin yüzde 50’ye yakınını grup dışındaki şirketlere satar hale gelir. 2000 yılında kapasitesinin Zorlu Grubu dışına satılma oranını yüzde 70’e yükselten Zorlu Enerji Grubu, enerji piyasasındaki yerini alır. Aynı yıl, şirketin ödenmiş sermayesinin yüzde 20’si İMKB aracılığıyla halka arz edilir.

  Yurt dışına açılım başlar

  Çin’e ilk ihracat 2000 yılında yapılır. Aynı yıl Vestel Hong Kong Ofisi kurulur. 2002 yılında yurt dışındaki ofislere Vestel Şangay ve Zorlu UK eklenir. 2001 yılında Linens’in ilk yurt dışı mağazası Ukrayna’da açılır. Zorlu Linen, pamuklu ev tekstilinde Avrupa’nın birinci, dünyanın üçüncü büyük tesisi konumunda yer almaya başlar. 

  50. yıl: Zorlu Holding tarihinde bir kilometre taşı

  Zorlu Grubu, 2003 yılında 50. yaşını kutlarken, iş alanları genişlemiş ve şirket sayısı önemli ölçüde artmıştır. 2000 yılında kurulan Zorlu Endüstriyel ve Enerji Tesisleri İnş. Tic. A.Ş., Zorlu O&M Enerji Tesisleri İşletme ve Bakım Hizmetleri A.Ş. ve Zorlu Petrogas Petrol, Gaz ve Petrokimya Ürünleri İnş. San. ve Tic. A.Ş.’ye, 2003 yılında Vestel Savunma Sanayi A.Ş. ve Zorlu Elektrik Enerjisi İthalat, İhracat ve Toptan Ticaret A.Ş. eklenir. 2004 yılında Jules Verne de gruba dahil olur.

  Avrupa’nın en büyük fabrikası kurulur: Vestel City

  2003 yılında açılan Vestel City, Zorlu’nun 50. yıl yaş günü hediyesi olur. Bir günde 76 bin ürün üretme kapasitesine sahip olan Vestel City, sonraki yıllarda National Geographic’in "Mega Fabrikalar" belgesel serisine giren ilk ve tek Türk üretim tesisi olacaktır. 

  İlk insansız hava aracı doğar

  2003 yılında kurulan ve İnsansız Hava Araçları, Sistem Entegrasyonu ve Hidrojen ve Yakıt Pili teknolojileri konularında tasarım ve geliştirmeden üretime kadar geniş bir yelpazede ürün ve hizmet sunan Vestel Savunma Sanayi A.Ş., Mini İnsansız Hava Aracı EFE’nin ilk uçuş demosunu 2005 yılında gerçekleştirir. 

  Zorlu Çocuk Tiyatrosu

  Türkiye’nin dört bir yanında, tiyatroya gitmeyen çocuk kalmaması ve çocukların sanatla küçük yaşlarda tanışması amacıyla, 2003 yılında Zorlu Çocuk Tiyatrosu kurulur. Tiyatro ve kukla oyunlarını ücretsiz olarak sahneleyen Zorlu Çocuk Tiyatrosu, 10 yılda 500 bin çocuğun hayatına dokunacaktır.

  Enerjide yurt dışına açılım başlar

  Yurt içindeki doğal gaz, hidroelektrik, jeotermal ve rüzgâr santralı yatırımlarıyla hızla büyüyen Zorlu Enerji Grubu, 2005 yılında İsrail’de, 800 MW kurulu güce sahip olan Dorad Energy Ltd. şirketine yüzde 25 ortak olur ve Moskova’da ilk özel elektrik santralı projesinin temeli atılır. 2006 yılında, Pakistan’da rüzgâr santralı kurmak üzere Pakistan Alternatif Enerji Geliştirme Kurulu ile 20 yıl süreli elektrik üretim anlaşması imzalanır.

  Tekstilde teknik ve fonksiyonel iplikler üretimine başlanır

  2006 yılında Korteks, teknik ve fonksiyonel iplikler üretimine başlar. Bu kapsamda Dry Touch, TAÇ Cottonlike, TAÇ Antimicrobial, TAÇ Micromuss vb. ürünler piyasaya sunulur. 2008’de Korteks tarafından “teknik tekstil”lere yönelik “güç tutuşur” polyester iplik ve “antistatik” özellikli iplik geliştirilir. 2005 yılında Zorlu Linen’in üst segment markası Valeron, uluslararası pazarda hayata geçirilir. 2009'da, TAÇ markası ile yurt dışındaki mağaza sayısı 100'e ulaşır.

  Zorlu Gayrimenkul Grubu kurulur

  2006'da Zorlu Gayrimenkul Grubu kurulur. 2007, yılında Karayolları Arazisi İhalesi 800 milyon Dolar bedelle kazanılır ve Zorlu Center Mimarlık ve Kentsel Tasarım Yarışması gerçekleştirilir. Aynı yıl, Zorlu Center projesinin hafriyat çalışmalarına da başlanır ve proje, Cityscape Dubai Mimari Ödülleri’nde "En İyi Planlanmış Proje" ödülüne layık görülür.

  Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi imzalanır

  Zorlu Holding’in kuruluşundan bu yana ilke edindiği, insana ve topluma değer katan sürdürülebilir kalkınma anlayışı, 2007 yılında Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi’nin imzalanması ile resmi bir boyuta taşınır.

  Meta Nikel Kobalt Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş.

  Konusunda uzman mühendisler tarafından 2000 yılı başında kurularak Türkiye’de nikel madenciliğini başlatan Meta Nikel Kobalt Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş., 2007 yılında Zorlu Grubu iştirakleri arasına katılır.

  Vestel ile bilgi ve teknolojide öncü girişimler 

  Yıllık cirosunun yüzde 2’sini Ar-Ge’ye ayıran Vestel, 2010 yılında tarihindeki 100 milyonuncu televizyonu üretir. 2011’e gelindiğinde ise ilk 3D TV ve ilk Smart TV üretimi gerçekleştirilir. Vestel, aynı yıl, LED aydınlatma sektörüne de girer. 

  Zorlu Faktoring

  2012 yılında, orta ve büyük ölçekli firmalarla beraber, sektöründe öne çıkan yaygın tedarikçi ve bayi ağına sahip şirketlere yönelik ürünler geliştiren Zorlu Faktoring kurulur.

  Zorlu Center açılır

  Zorlu Holding’in en önemli gayrimenkul projesi olan, uluslararası platformlarda ve yurt dışında çok sayıda ödül alan Zorlu Center, 2013'te kapılarını açar.

  Vestel National Geographic'te

  Vestel, National Geographic Channel’in Mega Fabrikalar belgesel serisine konu olan dünyanın ilk elektronik ve beyaz eşya firması olur.

  Kızıldere II Jeotermal Santrali açılır

  Zorlu Enerji Grubu, 80 MW kurulu güç kapasitesi ile Türkiye’nin en büyük jeotermal enerji santrali Kızıldere II Jeotermal Santrali’ni açar.

  Türkiye’nin ilk yerli üretim akıllı telefonu Venus doğar

  2014 yılı, hem Zorlu Holding hem de Türkiye açısından bir ilke sahne olur. Vestel, Türkiye’nin ilk akıllı telefonu Venus’ü üreterek satışa sunar.

  Vestel müşterilerinden en çok teşekkür alan marka

  Şikayetendex Raporu’na göre Vestel, 2014’te şikayet yönetimi başarısıyla beş kategoride birinci olarak müşterilerinden en çok teşekkür alan marka olur.

  Meta Nikel deneme üretimine başlar

  Alanında Türkiye’nin en büyük yatırımı olan Meta Nikel Kobalt Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş. 2014 yılında deneme üretimine başlar.

  Dünyada bir fabrikanın içinden geçen ilk bisiklet turu gerçekleşir

  2015 yılında Vestel sponsorluğunda düzenlenen 51. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’na katılan bisikletçiler, Vestel City’nin içinden geçerek dünyada bir fabrikanın içinden geçen ilk bisiklet turuna imza atar.

  Levent 199, LEED Gold sertikifasını almaya hak kazanır

  İstanbul’un en prestijli ve nitelikli ofis projelerinden biri olarak Zorlu Gayrimenkul tarafından inşa edilen Levent 199, 2015 yılında Amerikan Yeşil Binalar Konseyi (USGBC) tarafından verilen “LEED Gold” sertifikasını almaya hak kazanır.

  Birleşmiş Milletler Kadını Güçlendirme İlkeleri'ne imza atılır

  Zorlu Holding, kadının toplumda, iş hayatında ve ekonomik hayatta güçlendirilmesi için verdiği desteği Birleşmiş Milletler Kadını Güçlendirme İlkeleri'ne attığı imza ile kurumsallaştırır.

  Vestel ve Zorlu Enerji B20'de

  Vestel ve Zorlu Enerji, G20 Zirvesi’nin iş dünyası açılımı olan B20 etkinliklerinin dijital ekonomi ve enerji toplantılarına stratejik iş ortağı olarak katılır.

  Türkiye’nin ilk yerli üretim ve tasarım akıllı telefonu Venus’un yeni modeli Venus V3 satışa sunulur.

  Zorlu Center, Türkiye’nin ilk ışık festivaline imza atar.

  Dünyanın farklı şehirlerinde milyonlarca insana ulaşan ışık festivallerinin en iyi sanatçılarını ve en yaratıcı eserlerini bir araya getiren İstanbul Light Festival Zorlu Center’da 2015 yılında gerçekleştirildi.

  İsrail'in enerji ihtiyacının yüzde 7'si Zorlu Enerji'den

  Zorlu Enerji Grubu’nun İsrail’de ortağı olduğu enerji yatırımlarının toplam kurulu gücü 2016 yılının ile birlikte 1.015 MW’a ulaşarak İsrail’in enerji ihtiyacının yüzde 7’sini 25 yıl boyunca karşılayabilir hale gelir.

  Zorlu Holding’in, 63 yıl önce Hacı Mehmet Zorlu’nun evinde kurduğu dokuma tezgâhında Denizli’nin buldan bezinden çarşaf dokuyarak başlayan yolculuğu, oğulları Ahmet Nazif Zorlu ve Zeki Zorlu’nun liderliğinde bugün, tekstilden beyaz eşya ve elektroniğe, enerjiden gayrimenkule, savunma sanayinden lürjiye birçok farklı alanda başarıyla sürüyor.

  Henüz İlan Eklenmemiş...
  Henüz Haber Eklenmemiş...

  Yorum Yapmak İçin Üye Girişi Yapın.

  7.658.875

  Toplam Müşteri

  964.158

  Toplam Firma

  2.547.14

  Toplam Teklif

  2.317.69

  Toplam Başarılı Teklif

  Üye Olun

  1 dakika'da bilgilerinizi doldurarak hızlı bir biçimde üye olabilirsiniz.

  İşletmenizi Ekleyin

  İşletme bilgilerinizi, resimlerinizi ve diğer detaylarınızı ekleyerek işletmenizi sisteme dahil edin.

  Teklif Alın & Teklif Verin

  Artık hazırsınız, müşterileriniz sizi bulabilir, teklif alabilir ve teklif verebilir, ilan ve kampanyalarını tanıtabilirsiniz.

  Scroll